TARİHÇE

TARİHÇE

Kurucumuz Ayhan Aslan; firmamız AS Yakıt Petrol’ü 1966 yılında Torbalı’da ilk istasyonunu açarak kurmuştur. 1970’li yıllarda ısınma kaynağı olarak kalorifer yakıtının tercih edilmeye başlaması ile firmamız aktif rol oynamış ve İzmir ilinde hatırı sayılır bir pazar payına ulaşmıştır.

Kalorifer yakıtı konusunda kara satışları devam etmekte iken, yenilikçi ve ilerici vizyonu ile yurt dışına açılmayı hedefleyen kurucumuz, henüz ülkemizde o yıllarda bilinmeyen “Transit Yakıt Rejimi”nin kurgulanmasında ve resmi kurumlarca kabul edilmesinde büyük rol oynamıştır. Bu yoğun çaba ve çalışmaların sonucunda AS Yakıt Petrol firmamız; 1977 yılında Petrol Ofisi Anonim Şirketi’nin “001” belge numarası ile “Türkiye’nin ilk Liman Bayisi” unvanını almıştır.

2000’li yıllarda toptan akaryakıt satış kanalında büyüme kararı alan firmamız; hali hazırda devam etmekte olan satışları ile madencilik, ağır sanayi, otomotiv, lojistik, tersane, inşaat, tarım ve gıda sektörlerinde faaliyet göstermekte olan firmalara hizmet vermektedir. Ülkemizin her bölgesinde akaryakıt ikmali yapabilmekte olup her ikmal noktamızda şirket standartlarımızı tamamen uygulamaktayız.

2010 yılında ise firmamız; bir kez daha yenilikçi vizyonu ile tamamen eşleşen ve daha sonra ülke genelinde isminin çok daha bilinir hale gelmesini sağlayacak bir satış kanalına başlamıştır. Petrol Ofisi’nde “Filo Satışları” olarak geçmekte olan piyasada taşıt tanıma olarak bilinen satış kanalının distribütörlüğünü alan firmamız; her geçen gün sisteme onlarca, yüzlerce hatta binlerce araç dahil etmiştir. Günümüzde yaklaşık olarak 45.000 araca hizmet vermekte olan firmamız, hem Petrol Ofisi’nin en büyük distribütörü hem de teknik ve organizasyonel yapısı olarak da lider konumundadır. 2010 yılında taşıt tanıma distribütörlüğünün ardından, yakıt hizmeti vermekte olduğumuz araçlara kiralama hizmeti verebilmek amacı ile ASRABA Filo A.Ş. firmasını kurduk. 2018 yılında kiralama faaliyetlerimize Nokta Filo olarak değişmiş olup, kiralama faaliyetlerine bu isimle devam etmiştir.

2013 yılında AS Yakıt; İstanbul’da Maslak semtinde ilk ofisini açmış olup, satışın merkezini İstanbul’a taşıma ile ilgili önemli bir adım atmıştır.

2016 yılında Manisa Saruhanlı’daki Petrol Ofisi istasyonu açılmıştır. Aynı sene Bursa-Mustafakemalpaşa’da Türkiye’nin ilk CNG istasyonlarından birini açıp, Socar bayiliği almıştır.

2017 yılında Manisa Salihli’deki akaryakıt istasyonu açılmıştır.

Firmamız; 2018 yılında İstanbul’daki ilk akaryakıt istasyonunu Tuzla’da açmıştır.

AS Marin firmamız 2018 yılında kurulmuştur. Sakarya-Karasu’da faaliyete geçen Ro-Ro limanın içerisinde yurt dışına çıkış yapmakta olan araçlara Petrol Ofisi bayiliği ile akaryakıt ikmali gerçekleştirmektedir.

Özet olarak; günümüzde AS Grup; AS Yakıt, AS Marin, AS Veri, Nokta Filo ve Avrasya firmalarından çatısını oluşturmaktadır. Grubun faaliyet göstermekte olduğu alanlar aşağıdaki gibidir.

AKARYAKIT İSTASYON
İŞLETMECİLİĞİ

Gümrüklü Satış Yapan:
İstanbul-Tuzla-Petrol Ofisi
Manisa-Saruhanlı-Petrol Ofisi
Bursa-Mustafakemalpaşa-Socar
Manisa-Salihli-Petrol Ofisi

Gümrüksüz Satış Yapan:
Sakarya-Karasu-Petrol Ofisi

FİLO SATIŞLARI DİSTRİBÜTÖRLÜĞÜ
(Taşıt Tanıma Satışları)

Petrol Ofisi Automatic

FİLO
KİRALAMA

Nokta Filo

TİCARİ VE ENDÜSTRİYEL
SATIŞLAR

Toptan Akaryakıt Satışları:
Petrol Ofisi Bayiiliği
Socar Bayiiliği

Madeni Yağ Satışları:
Petrol Ofisi Bayiiliği